VELIKA DRŽAVA Z MAJHNIM POGLEDOM V SVET |
![]() |
![]() |
Dijaka Gimnazije Ptuj na UNESCOVEM mednarodnem mladinskem poletnem taboru kitajske svetovne dediščine (International Youth Summer Camp on Chinese World Heritage)17.-23. 7. 2013 Kitajska velja za tretjo največjo državo na svetu in je približno tako velika kot celotna Evropa. Njeno uradno ime je Ljudska republika Kitajska, stari Kitajci pa so jo imenovali ''Zhongguo'', kar v prevodu pomeni osrednje kraljestvo, saj je bila zanje središče sveta. Tudi danes je ureditev Kitajske naravnana tako, da si velik del prebivalstva, predvsem starejši in revnejši, težko predstavlja, da onkraj njihove dežele živijo ljudje, ki so drugačni in imajo drugačne življenjske navade. Tako sva Kitajsko in del njene kulturne in naravne dediščine doživela midva.
ZAČETEK POTOVANJAMeseca maja letos je Gimnazija Ptuj, aktivna članica Unescove ASP mreže šol, prejela vabilo za sodelovanje 2 slovenskih dijakov na poletnem kampu na Kitajskem z naslovom International Youth Summer Camp on Chinese World Heritage, ki je v organizaciji The World institute of training and research for the Asia and the Pacific Region in pod okriljem UNESCA potekal od 17. do 23. 7. 2013 v kraju Suzhou. Ker sva si zelo želela sodelovati, sva napisala motivacijsko pismo in predstavila sebe in svoj odnos do kulturne in naravne dediščine sveta. Tako sva bila dijaka Gimnazije Ptuj Ana Jurgec in Uroš Šučur izbrana, da na taboru zastopava Slovenijo, predstaviva slovensko kulturno in naravno dediščino najinim vrstnikom iz vseh koncev sveta in spoznava delček bogate kitajske svetovne dediščine.
NI KOT V KITAJSKI RESTAVRACIJI V EVROPI
MAJHNO OKNO V SVETSvetovne trge tekstilne in elektronske industrije polnijo azijske države, tudi Kitajska. Zaradi političnih razmer kitajske oblasti prebivalcem otežujejo in na nek način prepovedujejo pogled v svet. Že po pogovoru s sovrstniki, ki so nam povedali, da vlada prepoveduje socialna omrežja, youtube in podobne spletne strani, smo bili rahlo zbegani. Kako je lahko država, na območju katere so se razvijale prve civilizacije in država, ki ima vedno več vpliva v svetu, hkrati tako zaprta in njeni prebivalci tako ozkogledni. Ker prevladuje revno prebivalstvo, je stopnja znanja angleščine dokaj nizka, saj se jim ne zdi, da bi jo v svojem vsakdanjiku morda potrebovali. Oblasti od ljudi pričakujejo, da brez pomislekov sledijo komunističnim idejam. Zato se prebivalstvo ne zanima, kaj se dogaja v ostalih delih sveta, saj imajo v svoji domovini zagotovljeno delo, prebivališče in hrano za preživetje. Ravno zaradi monotonega življenjskega cikla in vsakdanjika ne pomislijo, kako bi bilo zunaj države. Veliko mladih pa razmišlja ravno nasprotno. Imajo željo po svobodi in ne razumejo vseh načel, po katerih so živeli njihovi starši, zato zapuščajo državo. RASNA TURISTIČNA ATRAKCIJA NA KITAJSEM ZIDUPo ogledu številnih kitajskih vrtov, po ogledu Grand Canal of China in mnogih budističnih pagod, je končno sledil obisk enega izmed sedmih svetovnih čudes. Veliki kitajski zid, edina znamenitost, ki bi se naj ob idealnih svetlobnih pogojih s prostim očesom videla z Lune. Gradili in izpopolnjevali so ga od 14. do 17. stoletja, da bi ozemlje zavarovali pred vpadi mongolskih in hunskih plemen. Med sprehodom po zidu me je kitajska deklica prosila, da bi z njo posnela fotografijo. Tudi kasneje se je veliko kitajskih turistov na zidu hotelo slikati z ostalimi udeleženci kampa. Rahlo presenečeni smo učitelje povprašali, zakaj je temu tako.
8000 KILOMETROV OD DOMA
Ana Jurgec |