20. 3. 2025 smo se na Gimnaziji Ptuj, na mednarodni dan sreče, pridružili kampanji RTV SLO Odpikajmo nasilje.
Vsi, ki smo se odzvali povabilu mentoric, da postanemo ambasadorji_ke in nagovorimo vrstnike in vrstnice, da se pridružijo zavezam kampanje, smo se pripravljali več dni, saj smo se najprej seznanili z vsebino in s cilji kampanje, pripravili material, ki smo ga izobesili po šoli in izrezali številne pike različnih barv, ki smo jih prilepili na gimnazijske majice in puloverje na dan kampanje. Pike so zaščitni znak kampanje in pomenijo:
- Nasilja ne podpiram in pri njem ne sodelujem.
- Ko opazim med vrstniško nasilje, o tem spregovorim.
- Nobenega ne izključujemo, vsak je pomemben.
- Skupaj lahko odpikamo nasilje.
Zbrani v knjižnici smo ponovili svoje naloge in besedilo, ki smo ga pripravili za svoje vrstnike_ce v razredih.
Potem je bil čas, da gremo v manjših skupinah v razrede. Odpravili smo se do učilnic, kjer smo vsi skupaj poslušali radijsko sporočilo o vsebini in ciljih kampanje in kratek odsek rapa Leopolda I.na temo medvrstniškega nasilja. Vrstnikom_cam smo predstavili 4 pike= 4 zaveze poudarili, zakaj je pomembno, da se odzovemo na zaznano nasilje in da imamo mi odločilno vlogo pri tem ali se bo nasilje nadaljevalo ali ne. Povabili smo jih, da si narišejo 4 pike in z deljenjem fotografij na družabnih omrežjih širijo 4 zaveze.
Po predstavitvah v razredih smo se ambasadorji _ke zbrali pred gimnazijo in s kredami na tla narisali zaščitni znak kampanje.
Zakaj je potrebno dijake in dijakinje opominjati, da medvrstniško nasilje ni rešitev?
Zato, ker nasilno dejanje, beseda ali vedenje povzroča psihično, fizično ali čustveno škodo drugi osebi. To je velik problem današnje družbe, saj se žrtve nasilja v večini primerov o tem ne znajo ali ne zmorejo spregovoriti. spregovoriti ali pa se same počutijo krive.
Vsak izmed nas je odgovoren za varnost in spoštovanje v šoli ter za ustvarjanje prostora, kjer vladata mir in razumevanje, da zaščiti najšibkejše in prepreči negativne posledice.
Z današnjim dnem in našim prispevkom smo bili zelo zadovoljni , saj so se dijaki odlično odzvali s sodelovanjem. Velika večina si je na roke narisala pike in nekateri so fotografijo delili tudi na socialna omrežja s ključnikom #odpikajmonasilje.
Taja Berden in Ana Doleček, 1.a
P.S.
V kampanjo so se vključili tudi zaposleni na Gimnaziji Ptuj in nekateri v nadaljevanju ure še dodatno spregovorili o pomenu opozarjanja na medvrstniško nasilje.
Poleg vsebine, ki jo kampanja naslavlja, pa je pomembni element akcije medvrstniško učenje, saj je 60 mladih nagovorilo svoje vrstnike in vrstnice k sprejetju zavez , k spoštovanju le-teh in k njihovemu širjenju.
Mentorice Branka Šijanec in Marija Baškarad (prostovoljstvo), Sandra Kupčič Toplak (Unesco klub), Jelka Kosi (knjižnični klub Dotik knjige) , Renata Merc Furman in Darja Rokavec ( Klub dijakinj globalnega učenja) smo bile navdušene nad 60 ambasadorji_kami, ki so prepričano, angažirano in odgovorno opravili svojo nalogo.
Darja R.